Kapilaroskopia jest nieinwazyjną, niebolesną metodą oceny małych naczyń krwionośnych (kapilar), najczęściej w obrębie wałów paznokciowych dłoni.

Aby uzyskać najlepszej jakości obrazy używa się do tego badania mikroskopu zaopatrzonego w kamerę, połączonego z monitorem komputera, dzięki czemu pacjent może obserwować obraz w trakcie badania.

Wygląd kapilar w charakterystyczny sposób zmienia się w przebiegu niektórych chorób reumatycznych, takich jak: twardzina układowa, mieszana choroba tkanki łącznej, zapalenie skórno-mięśniowe, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy. W takich przypadkach kapilaroskopia jest bardzo pomocna w postawieniu diagnozy już na wczesnym etapie choroby, często jeszcze przed wystąpieniem objawów choroby.

Kapilaroskopia pełni również ważną rolę w różnicowaniu pomiędzy pierwotnym i wtórnym objawem Raynauda. Jest to zaburzenie polegające na napadowym bieleniu, następnie sinieniu i przekrwieniu palców rąk, stóp, z towarzyszącym drętwieniem, najczęściej po ekspozycji na zimno lub stres.

Pierwotny objaw Raynauda jest właściwie jedynie wadą kosmetyczną, nie prowadzi do rozwoju choroby. Obraz kapilaroskopii jest w tym przypadku prawidłowy i niezmienny w czasie.

Wtórny objaw Raynauda zwykle wyprzedza objawy choroby układowej tkanki łącznej, w tym przypadku obraz naczyń jest nieprawidłowy i szybko zmienia się w czasie.

Badanie rozpoczynamy od pokrycia wałów paznokciowych olejkiem, następnie przechodzimy do oglądania i analizy kapilar.

Badanie jest niebolesne. Czas trwania to około 20 minut. Po wykonaniu badania pacjent otrzymuje szczegółowy opis, wnioski oraz zalecenia odnośnie ewentualnej dalszej diagnostyki.

Bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie do badania!
  1. Nie należy wykonywać manicure, wycinać, odsuwać skórek na 3 tygodnie przed badaniem (można jedynie obcinać, delikatnie piłować paznokcie)
  2. U pacjentek z wykonanym manicure hybrydowym, można wykonać kapilaroskopię 3 tygodnie po zabiegu, kiedy widoczny jest odrost paznokcia
  3. W przypadku zwykłego lakieru na paznokciach, należy go usunąć około 5 dni przed badaniem (delikatnie, wacikiem zwilżonym zmywaczem do paznokci)
  4. Wskazane jest przybycie około 15 minut przed badaniem (szczególnie w okresie jesienno-zimowym), celem adaptacji do różnicy temperatur.
  5. Nie należy palić tytoniu oraz pić mocnej kawy około 3-4 godziny przed badaniem.